کاربردهای فناوری هوش مصنوعی

یاری رساندن هوش مصنوعی به کشاورزان


هفت ترفند ساده اما کاربردی در نرم افزار Word

چگونه نوت‌بوک و ابزارهای سرقت شده را ردیابی کنیم؟


چه مقدار رم نیاز داریم و آیا نیازی به ارتقای حافظه رم وجود دارد؟
 
چه مقدار رم نیاز داریم و آیا نیازی به ارتقای حافظه رم وجود دارد؟
 
حافظه رم یکی از تاثیرگذارترین اجزا در سرعت و پاسخ‌دهی مناسب سیستم‌های کامپیوتری است. این حافظه‌ی پرسرعت و پرکاربرد، در انواع گوناگونی با ظرفیت‌، فرکانس و معماری‌های مختلف در بازار وجود دارد.
 
 

چه قصدش را داشته باشیم و چه نداشته باشیم، همه‌ی ما می‌دانیم که به روز کردن سیستم‌های قدیمی ارزشش را دارد. یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم‌های کامپیوتری رم است و سوالی که بسیاری از کاربران از خود می‌پرسند این است که چه مقدار رم برای سیستم آن‌ها کافی است و آیا باید رم سیستم خود را تعویض کنند یا نه. امروز قصد داریم در کنار بررسی دقیق حافظه‌ی رم، به این سوالات نیز جواب بدهیم.

با نگاهی به ۲۰ سال گذشته، از مشاهده‌ی روند پیشرفت تکنولوژی به وجد خواهید آمد. سال‌ها و دهه‌ها است که راهنماهایی در مورد حافظه‌ی رم تالیف و منتشر می‌شود. دو یا سه دهه پیش، تاکید بسیاری بر روی پیاده‌سازی تکنیکی هر نوع استاندارد رم وجود داشت. DDR ،PDRAMها، SDRAMها، رم‌های Fast Page و رم‌های EDO تنها گوشه‌ای از انواع حافظه‌های رم موجود در آن زمان هستند. در آن زمان، ارزشمند و به صرفه بودن بروزرسانی رم سیستم به این بستگی داشت که از چه نوع رمی استفاده می‌کنید. امروزه همه چیز تغییر کرده و بهتر است بگوییم ساده‌تر شده است. تعداد بسیار کمی از شما کاربران ممکن است هنوز از رم‌های DDR2 که بر روی سیستم‌های سال۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ موجود بودند استفاده کنید. اغلب کاربران امروزه از رم‌های DDR3 استفاد می‌کنند، بنابراین تمرکز ما در این مطلب بر روی حافظه‌های رم ‌ DDR3 است.

چه مقدار حافظه‌ی رم نیاز داریم؟

این که بر روی یک سیستم به چه مقدار حافظه‌ی رم نیاز دارید، بستگی به این دارد که بخواهید با آن سیستم چه کاری انجام دهید، چه مدت آن را نگه دارید و پس از چه مدت زمانی قصد داشته باشید آن را به روز کنید. مورد آخر بسیار مهم است، زیرا در بسیاری از لپتاپ‌های بالارده، قابلیت بسیار مهم تعویض رم توسط کاربر حذف شده است تا از ضخامت سیستم کاسته شده و مقداری باریک‌تر شود. افزودن حافظه‌ی رم اضافی به یک لپتاپ، موجب افزایش مصرف انرژی آن می‌شود، افزایشی که هرچند بسیار اندک است، اما قابل اندازه‌گیری است. به دلیل کوچک بودن این انرژی، معمولا هیچ مشکلی برای کاربرانی که حافظه‌ی رم سیستم خود را افزایش می‌دهند به وجود نمی‌آید. مقدار رم اندکی بیشتر از نیاز، بسیار بهتر از اندکی کمتر از نیاز است، زیرا اگرچه هرقدر حافظه‌ی رم شما کمتر باشد انرژی کمتری مصرف می‌کنید، اما از سویی دیگر مقدار بیشتری انرژی را به دلیل کمبود فضای رم و مراجعه به حافظه‌ی ذخیره‌سازی سیستم از دست خواهید داد.

مدل‌های پایه‌ی مک‌بوک‌های اپل از ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم بهره می‌برند، اما حافظه‌ی رم بیشتر مدل‌های دل، اچ‌پی و سایر سازندگان، ۸ گیگابایت و بیشتر است و این جای خوشحالی دارد. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توان از ۴ گیگابایت رم در این سیستم‌ها استفاده کرد، اما ۸ گیگابایت رم برای کارکرد روان و بدون مشکل سیستم بهتر است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اپلیکیشن‌های دسکتاپ جدید، نرخ اشغال رم بسیار بیشتری دارند. مثلا از دهه‌ی ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰، میزان حافظه‌ی رم اشغال شده توسط برنامه‌ی فتوشاپ از ۲ مگابایت به بیش از ۶۴ مگابایت رسیده است. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ هم این میزان تقریبا ۳۲ برابر شده و به حدود ۲ گیگابایت رسیده است.

امروزه یک سیستم ارزان و معمولی می‌تواند با ۴ گیگابایت رم کار کند. ۸ گیگابایت برای انجام اغلب کارهای عادی و اجرای برنامه‌های معمولی کافی است و ۱۶ گیگابایت می‌تواند فضای کافی مورد نیاز برای انجام کارهای مختلف در آینده را برای شما فراهم کند. بیش از ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم برای یک سیستم بیهوده است، مگر این که بخواهید چندین برنامه‌ی بسیار سنگین را همزمان با هم باز نگه داشته یا از سیستم خود برای کار بسیار سنگینی همانند ویرایش حرفه‌ای ویدیوهای 4K استفاده کنید. هرآنچه در این قسمت در مورد لپتاپ‌ها گفته شد، برای رایانه‌های دسکتاپ‌ نیز صدق می‌کند.

DDR3 یا DDR4؟

هنوز هم اغلب سیستم‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند دارای رم DDR3‌ هستند، اما مدتی است که DDR4 به آرامی گسترش پیدا کرده و قصد دارد جایگاه DDR3 در بازار را از آن خود کند. اگر در حال آماده کردن بودجه برای بستن یک سیستم جدید هستید و دلیل خاصی برای استفاده از رم DDR3 ندارید، اکیدا توصیه می‌کنیم که به فکر خرید یک رم DDR4 هم باشید و قطعاتی بخرید که با رم DDR4 سازگار باشند.

اگر سیستم کنونی شما از رم DDR3 بهره می‌برد، خرید یک رم DDR4 همواره درست نخواهد بود، مگر این که بقیه‌ی اجزای سیستم شما نیز با رم DDR4‌ سازگاری داشته باشند. در گذشته، کامپیوتری که از حافظه‌های رم SDRAM بهره می‌برد، در تمام شرایط و به خصوص در سرعت‌های کلاک بالا، نسبت به کامپیوترهای بهره‌مند از رم DDR به طرز قابل توجهی کندتر بود. همین شرایط در مورد DDR3 و DDR4 برقرار است و ممکن است موجب شود به فکر تعویض رم DDR3 خود بیفتید. دلیل تاکید ما بر خرید رم DDR4، سازگاری آن با سخت‌افزارهای آینده است.

آیا رم سریع‌تر موجب افزایش سرعت عملکرد سیستم می‌شود؟

پاسخ کوتاه: گاهی اوقات، اما نه همیشه.

پاسخ متوسط: این مسئله به سایر اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم، حجم کار مورد نظر و استفاده یا عدم استفاده‌ی شما از گرافیک مجتمع بستگی دارد. 

پاسخ کامل: عملکرد حافظه‌ی رم توسط دو عامل سرعت کلاک و تاخیر دسترسی کنترل می‌شود. تاخیر دسترسی با روندی بسیار آهسته‌تر از نرخ کلاک کاهش می‌یابد.

نتیجه‌گیری

اگر می‌خواهید یک لپتاپ جدید بخرید، بهتر است آن را بررسی کرده و ببینید که آیا حافظه‌ی رم آن قابل ارتقا است یا خیر. کاربرانی که زیاد جابجا می شوند و از سیستم خود برای کارهای سبک استفاده می‌کنند، می‌توانند با ۴ گیگابایت رم نیاز خود را برطرف کنند. ۸ گیگابایت رم برای اغلب مردم کافی است و از پس تمامی کارهای روزانه و معمولی افراد برمی‌آید. اما اگر شما یک گیمر یا ویرایشگر عکس و ویدیو هستید، و قصد دارید از نرم‌افزارهای طراحی استفاده کنید، بهتر است یک رم ۱۶ گیگابایتی را برگزینید. در مورد بیش از ۱۶ گیگابایت نظری نمی‌دهیم زیرا تعداد کاربرانی که به این میزان رم نیاز داشته باشند بسیار اندک است. اگر شما جزو این دسته هستید، همه‌چیز به خود شما بستگی داشته و می‌توانید با شناخت نیازهای خود اقدام به خرید کنید.

اگر شما یک کاربر دسکتاپ، و به خصوص صاحب یک سیستم قدیمی هستید، افزودن رم جدید و پرسرعت به سیستمتان ممکن است موجب شود بتوانید چند سال بیشتر با آن کار کنید. به خصوص اگر تنها ۴ یا ۶ گیگابایت رم داشته باشید. گیمرهایی که می‌خواهند سیستم جدید ببندند، بهتر است فقط بر روی گزینه‌های ۱۶ گیگابایتی DDR4 متمرکز شوند. در رم‌های DDR4 به دلیل عدم وجود محدودیت‌های ساختاری DDR3، با افزایش فرکانس، قیمت ناگهانی بالا نمی‌رود و به همین دلیل انتخاب فرکانس بالاتر در رم‌های DDR4 همواره مورد تایید ما است.

در خرید رم‌های DDR4، به دلیل شیب بسیار ملایم نمودار قیمتی، اگر تمایل به خرید نمونه‌ای با فرکانس مشخص داشته باشید و ناگهان تصمیمتان را عوض کرده و بخواهید رمی با فرکانس بالاتر تهیه کنید، نیازی نیست نگران خالی شدن ناگهانی جیبتان باشید. رم‌های DDR4 قرار است تا سال‌های سال بر بازار حکمفرمایی کنند و البته به دلیل فراگیر شدن و رسیدن به تولید انبوه، قیمت آن‌ها نیز به آرامی افت خواهد کرد. باز هم تاکید می‌کنیم که اگر بین کارت گرافیک و رم تنها می‌توانید یکی را به روز کنید، کارت گرافیک را انتخاب کنید، زیرا یک گرافیک میان‌رده، هنگام اجرای بازی‌های سنگین، هیچ کمکی از جانب رم DDR4 پرسرعت شما دریافت نمی‌کند و قطعا بازی شما با افت فریم مواجه خواهد شد.

اگر قصد نصب کردن یک رم با ظرفیت بالا بر روی سیستم خود دارید، هیچ ایرادی ندارد که یک نمونه‌ی ۳۲ گیگابایتی DDR4 خریده و استفاده کنید، اما همان‌طور که گفتیم، انتظار نداریم که این میزان رم برای همه‌ی افراد و کاربران کاربردی باشد، و به همین دلیل ممکن است در عمل و حین اجرای نرم‌افزارها، برای شما تفاوتی با یک رم ۱۶ گیگابایتی نداشته باشد. استفاده از رمی با ظرفیت زیاد، به جز هزینه ی بالا، هیچ مشکلی ندارد. اما اگر می‌خواهید به ویرایش ویدیوهای 5K ،4K یا تصاویر RAW بپردازید، این قضیه در مورد شما صدق نمی‌کند و بهتر است هر مقدار که می‌توانید رم با ظرفیت بالاتر تهیه کنید.

 تبدیل متن فارسی اسکن شده به متن تایپی

صندوقچه آنلاین؛ هر آنچه باید از گوگل درایو بدانید


برای جلوگیری از هک شدن این توصیه‌های امنیتی را جدی بگیرید

اسکیمرها کارت‌خوان‌‌های سیار را هم ناامن کرده‌اند


چگونه می توان اینترنت گوشی را با دیگر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشت؟

©  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران است.