کاربردهای فناوری هوش مصنوعی

یاری رساندن هوش مصنوعی به کشاورزان


هفت ترفند ساده اما کاربردی در نرم افزار Word

چگونه نوت‌بوک و ابزارهای سرقت شده را ردیابی کنیم؟


چه مقدار رم نیاز داریم و آیا نیازی به ارتقای حافظه رم وجود دارد؟
 
چگونه نوت‌بوک و ابزارهای سرقت شده را ردیابی کنیم؟
 
نرم افزار Prey سرویس ردیابی برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS است. با استفاده از این سرویس می‌توان تمام ابزارهای سیار و حتی کامپیوترهای دسکتاپ را ردیابی کرد.
 
 

کاربران اپل با استفاده از سرویس Find My Mac امکان ردیابی و پیدا کردن کامپیوترهای که گم یا سرقت شده‌اند را دارند و از طریق سرویس ابری iCloud می‌توان از آن استفاده کرد. برای فعال کردن این ویژگی باید به تنظیمات iCloud در محصولات اپل مراجعه کرد.پس از فعال کردن این قابلیت با مراجعه به وب‌سایت iCloud می‌توان اقدام به رصد دستگاه، کنترل و پاکسازی آن کرد. روش اپل برای ردیابی ابزارها بسیار دقیق است. زمانی که وضعیت دستگاه را در حالت "گم شده" (Lost Mode) قرار دهید، سرویس iCloud به صورت پیوسته فعالیت‌های آن را زیر نظر گرفته و تاریخچه آن‌ها را در اختیارتان می‌گذارد.

حتی اگر ابزار به تنظیمات کارخانه بازگردد، همچنان قادر به رصد آن خواهید بود و از همه بهتر اینکه اپل محصولاتی که وضعیت آن‌ها "گم شده" اعلام گشته را هرگز فعال نخواهد کرد؛ در نتیجه دستگاه تا زمانی که ابزار به دست کاربر نرسد امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.متاسفانه مایکروسافت چنین قابلیتی را برای کاربران فراهم نکرده است. کاربران ویندوز برای ردیابی نوت‌بوک یا کامپیوتر رومیزی در زمان گم شدن یا سرقت، مجبور به استفاده از نرم‌افزارهای جانبی هستند. برای این کار سرویس‌های تجاری زیادی با امکانات متنوع وجود دارد که بعضی از آن‌ها امکانات‌های رایگانی با امکانات محدود، در اختیار کاربران عادی قرار می‌دهند.

روش کار این سرویس‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. کاربر ابتدا نرم‌افزار مخصوصی روی سیستم نصب و سپس یک حساب کاربری در وب‌سایت شرکت می‌سازد. در صورت گم شدن یا سرقت ابزار، بعد از ورود به حساب کاربری امکان مشاهده مکان کنونی دستگاه و کنترل از راه دور آن را خواهد داشت.ردیابی نوت‌بوک‌ها دشوارتر از ردیابی تلفن‌های هوشمند است. معمولا تلفن‌ها به طور پیوسته به شبکه متصل بوده و هنگامی که در حالت آماده به کار هم قرار می‌گیرند ارتباط خود را حفظ کرده و قادر به گزارش مکان کنونی خواهند بود. هر چند اگر نوت‌بوک خاموش شده یا به اینترنت متصل نشود، امکان گزارش‌دهی وجود نخواهد داشت.

نرم افزار Prey سرویس ردیابی برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS است. با استفاده از این سرویس می‌توان تمام ابزارهای سیار و حتی کامپیوترهای دسکتاپ را ردیابی کرد. نسخه حرفه‌ای ‍Prey قابلیت‌های متنوعی دارد اما امکانات نسخه رایگان نیازهای اصلی کاربران برای پیدا کردن ابزارها را مرتفع می‌کند. یکی از معایب نسخه رایگان، محدودیت تعریف تنها 3 ابزار و گزارش تنها 10 مکان آخر ابزار گم شده است.

بعد از نصب و اجرای برنامه یک ویزارد باز شده و امکان ثبت‌نام حساب کاربری جدید یا ورود با اطلاعات حساب (در صورتی که قبلاً در وب‌سایت ثبت نام کرده‌اید) را فراهم می‌کند.

گزینه اول یعنی New user را انتخاب و در پنجره بعدی اطلاعات درخواستی را وارد می‌کنیم.

بعد از کلیک روی Next پیامی مبنی بر موفقیت ثبت‌نام نشان داده شده و یادآوری می‌کند که روی لینکی که به آدرس ایمیل‌تان ارسال شده کلیک کنید.

در پیام بعدی موفقیت پیکربندی اعلام و امکان ردیابی آن فعال می‌شود.

نکته: برای ثبت‌نام از طریق وب‌سایت ابتدا نوع نسخه را انتخاب و در گام بعدی اطلاعات را وارد کنید.

Prey به صورت پیش‌فرض در قالب یکی از سرویس‌های ویندوز اجرا می‌شود. اگر قصد پیکربندی برنامه را دارید از میانبر Configure Prey در محل پوشه نصب استفاده کنید.

 

ردیابی ابزار:

بعد از نصب نرم‌افزار به آدرس preyproject.com رفته و اطلاعات حساب کاربری را وارد کنید؛ پس از ورود قادر به مشاهده ابزارهای متصل شده به حساب خواهید بود.

در قسمت کنترل‌پنل وب‌سایت بعد از کلیک روی نام ابزار سرقت یا گم شده، وضعیت نوار لغزنده را از حالت OK به Missing تغییر دهید.Prey ابزار را تنها زمانی زیر نظر می‌گیرد که وضعیت آن را گم شده اعلام کنید؛ ابزارها به طور پیوسته زیر نظر گرفته نمی‌شوند. در قسمت کنترل هر ابزار گزینه Geo را فعال کنید تا از GPS داخلی ابزارها یا نقاط دسترسی Wi-Fi امکان ارسال گزارش فراهم شود. برای ذخیره تغییرات اعمال شده حتماً دکمه نارنجی رنگ Save changes را بزنید. بد نیست نگاهی گذرا به سایر امکانات برنامه هم داشته باشیم  با فعال کردن این گزینه‌ها اطلاعات آن‌ها در گزارشی که Prey تهیه می‌کند، نشان داده می‌شوند.

Network

این قسمت که دارای سه زیر مجموعه است اطلاعات دقیقی از وضعیت شبکه ابزار سرقت شده مثل آدرس Mac (مک آدرس) و آدرس‌های IP عمومی و اختصاصی را نشان می‌دهد:

Get active connections: لیست اتصالات فعال را نشان می‌دهد.

Get nearby Wifi hotspots: شبکه‌های Wifi که ابزار به آن‌ها متصل می‌شود را شناسایی می‌کند.

Trace route: مسیر کامل اتصال کامپیوتر به اینترنت را نشان می‌دهد. البته کاربران لینوکس برای استفاده از این قابلیت باید بسته traceroute را روی سیستم‌عامل نصب نمایند.

Session

این قسمت دو زیر مجموعه داشته و اطلاعات دقیقی درباره نشست کنونی سیستم‌عامل به کاربر می‌دهد. در قسمت Get screenshot از دسکتاپ عکس گرفته می‌شود و در قسمت Get running programs لیست از نرم‌افزارهای باز شده روی سیستم‌عامل گزارش می‌شود.

Webcam

با استفاده از دوربین ابزار از سارق عکس گرفته شده و برایتان ارسال می‌شود.

در کنترل پنل هر ابزار می‌توان انجام 3 فعالیت را هم تنظیم کرد. دقت داشته باشید که فعال شدن این گزینه‌ها ربطی به وضعیت ابزار ندارد.

Alarm: با فعال کردن این ویژگی، به مدت 30 ثانیه صدای بلندی از ابزار پخش و به راحتی آن را پیدا خواهید کرد.

Alert: با نشان دادن یک پیام یا تغییر تصویر پس‌زمینه دسکتاپ به سارق هشدار می‌دهد که تحت تعقیب است.

Lock: ابزار را قفل کرده و تا زمانی که کاربر رمز را وارد نکند امکان استفاده از آن را نخواهد داشت. بعد از فعال کردن ویژگی امکان تعریف رمزعبور فراهم می‌شود.

البته وجود پیش‌نیازهایی مثل روشن بودن ابزار و اتصال به اینترنت برای دریافت این دستورات، مفید بودن این ویژگی‌ها را زیر سؤال می‌برد.

 بعد از موفقیت برنامه نصب شده روی ابزار به برقراری ارتباط با سرورهای ‍Prey، پیام گم شدن ابزار از سوی سرورها به آن ارسال می‌شود؛ بعد از این نرم‌افزار فعالیت خود را شروع کرده و کلیه موارد درخواستی که کاربر در کنترل پنل مشخص کرده را برای وی جمع‌آوری و در قالب یک گزارش به حساب وی ارسال می‌کند. البته با هر تغییر وضعیت یا ارسال گزارش، پیامی به آدرس ایمیل کاربر هم ارسال می‌شود.

تنها زمانی قادر به دریافت گزارشات برنامه خواهید بود که ابزار روشن، اتصال اینترنتی برقرار و نرم‌افزار Prey هم پاک نشده باشد.وجود دو ویژگی دیگر در کنترل پنل ابزارها را نباید فراموش کرد:

با فعال کردن قابلیت on-demand می‌توان وضعیت کنونی ابزار گم شده را مشاهده کرد که البته کاربران پلن رایگان به آن دسترسی ندارند.

در قسمت Frequency of reports/actions هم می‌توان فاصله زمانی برای ارسال گزارش یا انجام 3 عمل پخش آژیر، نمایش هشدار یا درخواست رمزعبور را تنظیم کرد.

در صورت موفقیت در برقراری ارتباط با مراجعه به برگه Reports در حساب کاربری وب‌سایت می‌توان گزارش‌ها را مطالعه کرد. با کلیک روی هر کدام از گزارش‌ها می‌توان جزئیات دقیق آن را مشاهده کرد. این گزارش شامل اطلاعاتی مثل مکان جغرافیایی ابزار، وضعیت شبکه، آدرس IP و تصویری از دسکتاپ و همچنین عکسی از سارق یا یابنده است که توسط وب‌کم گرفته می‌شود. مسلماً با وجود چنین گزارشی شانس به دست آوردن ابزار افزایش خواهد یافت ولی توصیه می‌شود از اقدام شخصی برای باز پس گیری آن خودداری کنید و مراحل را از مراجع قانونی پیگیری کنید.

 تبدیل متن فارسی اسکن شده به متن تایپی

صندوقچه آنلاین؛ هر آنچه باید از گوگل درایو بدانید


برای جلوگیری از هک شدن این توصیه‌های امنیتی را جدی بگیرید

اسکیمرها کارت‌خوان‌‌های سیار را هم ناامن کرده‌اند


چگونه می توان اینترنت گوشی را با دیگر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشت؟

©  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران است.